
- Informace
- Ředitelství
- Vědecká rada
- Etická komise
- Info pro pacienty, kvalita péče, sociální služby
- Nadstandardní služby
- Ošetřovatelská péče
- Odd.stálé chirurgické a úrazové služby
- Ambulance
- Centrální operační sály
- Traumatologie
- Chirurgie
- ARO
- Ortopedie
- Endoskopické centrum
- Urologie
- Centrum zobrazovacích metod
- Centrum laboratorní medicíny
- Odborný léčebný ústav
- Rehabilitační centrum
- ORL ambulance
- Zubní ambulance
- Odd.klinické psychologie
- Závodní lékařka
- Medicína katastrof
- Překlady článků
- Čítanka MeKa
- Kongres MEKA Brno 9.2.2006
- II. kongres MEKA Brno 7.-8.2.2007
- III. kongres MEKA Brno 7.-8.2.2008
- IV. kongres MEKA Brno 4.-5.2.2009
- V. kongres MEKA Brno 4.-5.2.2010
- VI. kongres MEKA Brno 3.2.2011
- VII. kongres MEKA Brno 2.-3.2.2012
- VIII. kongres MEKA Brno 7.-8.2.2013
- IX. kongres MEKA Brno 6.2.2014
- X. kongres MEKA Brno 5.2.2015
- XI. kongres MEKA Brno 3.2.2016
- XII. kongres MEKA Brno 16.2.2017
- Informace z konferencí
- Změny klimatu - dopad na zdravotnictví
- Odkazy na www
- Ekonomický a technicko-investiční úsek
- Rozpočty
- Veřejné zakázky
- Výroční zprávy
- Volná místa
- Webmail
Zpráva z III. kongresu Medicína katastrof s mezinárodní účastí Brno, 7.-8.2.2008
Úrazová nemocnice v Brně a při ní pracující Informační středisko medicíny katastrof MZ ČR pořádaly kongres již potřetí za podpory odboru krizové připravenosti MZ ČR a Odborné společnosti urgentní medicíny a medicíny katastrof. Pořádání kongresu s touto tématikou se stalo tradicí, která vznikla dlouholetým působením bývalého ředitele ÚN Brno MUDr. Petra Zelníčka, CSc., v tomto oboru. Hlavním tématem letošního kongresu byly “Hrozby pro 21.století – Terorismus, Epidemie, pandemie a Krizová připravenost a organizace zdravotního systému”.
Prof. Domres se v další přednášce zaměřil na téma dekontaminace při chemickém postižení. Upozornil, že při sarinovém útoku v Tokiu 1995 bylo sekundárně postiženo 10% záchranářů a 23% personálu nemocnic. I když dekontaminaci provádějí hasiči poblíž místa neštěstí, nelze na to v nemocnicích spoléhat. Svléknutí oděvu, osprchování a omytí mýdlem jsou základem dekontaminace. U chemických postižení má rychlost těchto opatření klíčový význam. Personál musí mít ochranné vybavení a být kvalitně proškolen pro tyto situace. Ing. Jaroslava Hejdová z odboru krizové připravenosti MZČR informovala o výsledcích dotazníkové akce MZ v rámci cvičení Ochrana 2007, kde se zjišťovala vybavenost zdravotnických zařízení a ZZS antidoty, přístroji pro umělou ventilaci plic, dekontaminačním zařízením aj. Odpovědi z krajských úřadů a nemocnic byly získány během několika dní. Bylo zjištěno, že antidota kromě běžně používaných léčiv mají zdravotnická zařízení jen v malém počtu. Podobně je tomu s vybaveností ochrannými prostředky pro personál. Přístrojů pro umělou ventilaci plic je v ČR v průměru 20/100 tis. obyv., je však nutno počítat s tím, že většinou jsou využity v běžném provozu. Připravuje se návazná dotazníková akce, kde budou údaje upřesněny. Prof. MUDr. Daniela Pelclová, CSc., přednostka kliniky pracovního lékařství VFN Praha, informovala o práci Toxikologického informačního střediska, jehož horká linka slouží občanům 24 hodin denně. Jsou připraveni na pomoc při chemických haváriích a v jejich skladu je zásoba antidot pro tato ohrožení. Další sklad protilátek bude vytvořen při FN Olomouc pro Moravu.
O připravenosti nemocnic na dekontaminaci při chemické katastrofě přednášel také ing. Pavel Častulík z Fakulty chemické VUT v Brně. Likvidaci ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže přiblížil ing. Aleš Boňatovský, krizový manager Pardubického kraje. MUDr. Roman Šindelář z FVL University obrany v Hradci Králové ve své přednášce porovnával vybavení pro transport vysoce infekčních pacientů dostupné v ČR. O spolupráci úřadů a záchranných složek v Jihomoravském kraji při přípravě na riziko příletu osoby s vysoce virulentní nákazou informoval MUDr. Jan Mareček, ředitel KHS Brno. Význam osobních ochranných prostředků a jejich správné používání si vzali za téma MUDr. Jana Prattingerová z KHS Liberec a MUDr. Jaroslav Gutvirth ze ZZS Jihočeského kraje. S vybavením a činností speciálního mobilního biologického týmu Armády ČR seznámil posluchače MVDr. Roman Krupka z Ústředního vojenského ústavu v Praze.
Přednesené příspěvky byly přijaty se zájmem a lze říci, že kongres přispěl k vzájemné informovanosti mezi jednotlivými resorty a také z hlediska mezinárodního. |
